Soita studioon

Torstai, 17.
lokakuuta
2019.
Onnittelut -
23.10.2017, 12:16 – päivitetty 24.10.2017, 6:27

MaanantaiMakasiini: JBA jatkaa päämäärätietoista Jyväskylän seudun koripallon kehittämistä

Media

Radio Kompassin viikoittaisessa urheilun ajankohtaisohjelmassa MaanantaiMakasiinissa puhuttiin tänään koripallosta. Jyväskylä Basketball Academyn pelaajat Miikka Marttinen ja Samuli Oja kävivät  Henri Bergin haastattelussa pohtimassa joukkueen alkanutta kautta korisdivarissa.

Kun JBA reilu vuosi sitten otti HoNsUn paikan jyväskyläläisen koripallon lippulaivana, muuttui toiminnan filosofia hiukan aiemmasta. Seuran päätavoitteeksi otettiin Jyvässeudun koripallotoiminnan kokonaisvaltainen kehittäminen - yksilöitä unohtamatta. Pelkkä voittojen tavoittelu ja hetkellinen menestyksen saavuttaminen hinnalla millä hyvänsä jätettiin toisarvoiseksi. Marttisen ja Ojan mukaan filosofia näkyy edelleen vahvasti seuran toiminnassa.

Jyväskylä Basketball Academyn seuraava kotiottelu on keskiviikkona, kun vastassa on Tampereen Pyrintö. Kuuntele Marttisen ja Ojan haastattelu klikkaamalla nuottia kuvan yllä.

Radio Kompassi

Advertisement